Election 2020 Headquarters

 

**Please check back often as this page continues to update**

Election Day: November 3, 2020

North Dakota 2020 Ballot Measures

Double Election or Legislature Approval Requirement for Initiated Amendments Measure (SCR 4001) - Direct Democracy Measure

Amendment Changing the Membership and Terms of the Board of Higher Education (SCR 4016) - Education

North Dakota Candidates

U.S. House of Representatives

Governor

State Auditor

  • Josh Gallion (R) (Incumbent)
  • Patrick Hart (D)​

State Treasurer

Insurance Commissioner

Public Service Commissioner

Superintendent of Public Instruction

North Dakota Supreme Court Justice

State Legislature

District 16 House of Representatives

  • Ben Koppelman
  • Andrew Marschall​

District 16 Senate

  • David Clemens​

District 20 House of Representatives

  • Aaron McWilliams
  • Mike Beltz

District 20 Senate

  • Randy Lemm

District 22 House of Representatives

  • Michael Howe
  • Brandy Pole

District 22 Senate

  • Mark Weber

District 44 House of Representatives

  • Josh Boschee
  • Karla Rose Hanson

District 44 Senate

  • Merrill Piepkorn

District 46 House of Representatives

District 46 Senate

Schools Boards

Cass County Commission

Fargo County Commission

Fargo Park Board

  • Jerry Rostad

Fargo School Board

  • Brandi Aune
  • John Rodenbiker
  • Kristi Ulrich
  • Seth Holden

West Fargo City Commission

West Fargo Park Board

West Fargo School Board

  • Trisha Page
  • Shannon Grave

Minnesota Candidates

U.S. House of Representatives

District 1

  • Johnny Akzam (D)
  • Dan Feehan (D)
  • Ralph Kaehler (D)

District 2

  • Angie Craig (I)
  • Regina Barr (R)
  • Tyler Kistner (R)
  • Edward Moritz (R)
  • Rick Olson (R)
  • Kerry Zeiler (R)

District 3

  • Dean Phillips (I)
  • Leslie Davis (R)
  • Kendall Qualls (R)

District 4

  • David Sandbeck (D)
  • Travis Ekbom (R)
  • Sia Lo (R)

District 5

  • Ilhan Omar (Incumbent)
  • John Mason (D)
  • Antone Melton-Meaux (D)
  • Lacy Johnson (R)
  • Danielle Stella (R)
  • Lucia Vogel (R)
  • Alley Waterbury (R)
  • Brent Whaley (R)
  • Dalia al-Aqidi (R)
  • Chris Kelley (Independence Party)

District 6

  • Ian Todd (D)
  • Tawnja Zahradka (D)
  • Tom Emmer (Incumbent)

District 7

District 8

  • Marjorie Holmstrom-Sabo (D)
  • Quinn Nystrom (D)

U.S. Senate

  • Tina Smith (Incumbent)
  • Steve Carlson (D)
  • Rob Barrett Jr. (R)
  • Christopher Chamberlin (R)
  • Forest Hyatt (R)
  • Jason Lewis (R)
  • Theron Preston Washington (R)

State Senate

State House

District 4A

  • Mara Morken (DFL)

Special Supreme Court

State Supreme Court

Schools Boards

Municipal Government

Additional Resources:

2020 North Dakota Election Guide

ND: Where can you vote, Information on elections and more

Cass County Early Voting Information

How to Vote in North Dakota

How to Vote in Minnesota

**Please check back often as this page continues to update**